Adaylık başvurusu yapmadığını söyleyen Şafak Pavey: “Siyasetten ziyade aktif vatandaşlık yapmaya geldim” dedi. CHP’nin İstanbul 1. Bölge 5. sıradan milletvekili adayı olan Şafak Pavey, 15 yıl sonra BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini sürdürdüğü Cenevre’den Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Ayağının tozuyla basın mensuplarına açıklama yapan Pavey, “Ülkeme döndüğüm için çok mutluyum, evimi çok özlemişim. Siyasetten ziyade aktif vatandaşlık yapmaya geldim. Benden olmayanın, ötekinin haklarını korumaya geldim” dedi.

CHP’nin İstanbul 1. Bölge 5. sıradan milletvekili adayı olan Şafak Pavey, Cenevre’den ayağının tozuyla gelir gelmez ilk kez siyasi kimliğiyle basının karşısına çıktı. BM Engelli Hakları Dünya Sekreteryası’na atanan ilk özel kalem olarak yıllarca mülteci kamplarında çalışan ve son olarak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini sürdürürken, milletvekilliğine aday olduğunu öğrenen Pavey, saat 15.30’da geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Ülkeme döndüğüm için çok mutluyum, evimi çok özlemişim. Siyasetten ziyade aktif vatandaşlık yapmaya geldim” diye konuştu.

“ADAYLIĞIMI HABERTÜRK’TEN DUYDUM, SÜRPRİZ OLDU”

Adaylığını ilk kez Habertürk’ten duyduğunu ifade eden Pavey, “9 Nisan tarihi benim için çok sürpriz oldu. Aday gösterildiğimi önce Habertürk’ten öğrendim, sonra annem haber verdi. Akşam da CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin arayarak beni bilgilendirdi. Böyle bir adaylık
benim için son derece sürpriz oldu. Aynı zamanda teveccüh olduğunu düşünüyorum” dedi.

“ADAYLIK BAŞVURUM OLMADI”

Pavey, bir gazetecinin ‘Adaylık başvurunuz olmadı mı?’ sorusunu ise, ‘Hayır, aday gösterilince bana da teklif gelmiş oldu” şeklinde yanıtladı. Geçmişte bir röportajında siyasete girmek istediği hatırlatılan Pavey, “15 sene önce ben de siyasete girmek istiyorum demişim. Öncelikle ülkeme döndüğüm için çok mutluyum. 15 senedir ülkemde yokum. Kaza olduğundan beri ilk kez geliyorum. 15 yıldır dünyada edindiğim tecrübeyi ülkeme yansıtmak istiyorum” diye konuştu.

“BENDEN OLMAYANIN HAKLARINI KORUMAYA GELDİM”

Konuşması işitme engelliler tarafından anında işaret diline çevrilen ve tekerlekli sandalyeyle tebrikleri kabul eden Pavey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasetten ziyade aktif vatandaşlık yapmaya geldim. Herkesin aktif yurttaş olması gerekiyor. Ben, benden olmayanla ilgilenmeyi daha çok ön planda tutuyorum. Elbette 1 milyon 700 bin gencin sıkıntısı benim sıkıntımdır. Benden olmayanın haklarını korumak için geldim. Benim ilgimi en çok yeni Anayasa çekiyor. Yeni anayasa üzerinde çalışmak istiyorum. Çünkü bizden sonraki nesillere kalacak, global bir çalışma. Önceliğim insan hakları, Afganistan, Irak, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile ilişkilerimizde nasıl bir strateji izlememiz gerektiği üzerinde çalışacağız. Basını sansürleyerek mi, medyayı susturarak mı Ortadoğu’ya örnek olacağız? Halkın vicdanını temsil eden şey, medyadır. Bunlar benim ana konularım, bunlarla çok ilgileniyorum. İnsan haklarının kucağından geliyorum.”

“ÜLKEMDEN BAŞKASINI GÖZÜM GÖRMEDİ”

BM çatısı altındaki görevinden ayrılmanın kendisi için zor bir karar olduğunu da ifade eden Pavey, “Bir sürü Türk gencinin kendisini görmek istediği yerdeydim. Çok çalışarak, dişimle, tırnağımla geldiğim bir yerdi. Gönül verdiğim bir meslekti. Ancak ülkem herşeyin önüne geçti. Ülkemden başkasını gözüm görmedi” şeklinde konuştu.

“PARTİMDEKİ DEĞİŞİME İNANDIĞIM İÇİN GELDİM”

Gelecekte siyasi partilerde kontenjana gerek olmayan bir sistemin oluşması gerektiğini de belirterek, “Eğer benim partimde değişim olmasaydı böyle bir görevi bırakıp gelmezdim. Bu değişime çok inandığım için geldim. Pozitif değişime inanıyorum” dedi. Pavey, Meclis’teki engelli milletvekili sayısı konusunda da, “Meclis’te 5 engelli milletvekili olacak. Bunun nüfusa karşı oranı nedir? Yüzde 8 denilen bir rakam var. Ben size sorayım, yeter mi? Umarım çok güzel işler yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

“EVİMİ ÇOK ÖZLEMİŞİM”

“Evimi çok özlemişim” diyen Pavey’i aralarında Türkiye Sakatlar Derneği ve İşitme Engelliler Federasyonu’nun da bulunduğu 8 engelli örgütü çiçeklerle karşıladı. Tüm engelliler adına konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz, “Şafak Pavey, insan hakları için mücadele eden, kadın ve çocuk hakları için çalışan bir engelli. Engelli haklarının geliştirilmesi için BM’deki deneyimiyle bir mücadele insanı. Onun adaylığı, bizler için çok büyük önem taşıyor. Meclis’te temsil edilemeyen engelliler için yeni bir dönem başlıyor” açıklamasını yaptı.

KILIÇDAROĞLU ŞAFAK PAVEY’LE EL ELE

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul Anadolu yakasında seçim turuna çıktı. Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen tapu törenine katılan CHP liderine, Cenevre’den gelen milletvekili adayı Şafak Pavey de eşlik etti. CHP’nin İstanbul 1. Bölge 5. sıradan aday gösterdiği Şafak Pavey’in protezli kolunu tutup havaya kaldırmak isteyen Kılıçdaroğlu, kendisini uyaran Pavey’in sağ elini tuttu ve diğer milletvekili adaylarıyla birlikte halkı selamladı. (habertürk)