Meclis’in en renkli simalarından olan CHP’li Şafak Pavey, yakından ilgilendiği çok sayıda çocuk olduğunu söylüyor ve ‘Çocuksuz sayılmam’ diyor.

Benim o kadar çok çocuğum oldu ki...
AYÇA ŞENER – Radikal

Bu dönem Meclis’in en renkli simalarından biri de hiç kuşkusuzCHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey . Onu hem Meclis içinde hem de Meclis dışında her türlü eylemde hak arayanların yanında görebilirsiniz. Toplumsal duyarlılığa dikkat çekmek için kimi zaman mesaj içerikli tişörtlerle Meclis’in kürsüsüne çıkıyor, kimi zaman eylemlerde en önde yürüyor. Pavey’le hem Meclis çalışmalarını hem de özel yaşamını konuştuk.

Uzun yıllar yurtdışında çeşitli görevlerde bulunan Pavey’i Meclis’e girdiğinde en çok şaşırtan ‘hantal işleyiş’ olmuş. Pavey, bu durumu şöyle anlatıyor: “Yönetme hırsının hantallaştıran yapısı Meclis’i esir almış sanırım. Şaşırıyorum. Meclis’teki yapı, muhalefeti göstermelik olarak orada bulunduran bir anlayışa uygun düzenlenmiş. ‘Mektepler olmasa maarifi ne güzel yönetirdim’ diyen bakan misali, ‘muhalefetsiz demokrasiyi çok geliştirdik’ teması yaygın.”

Gözümü acıtıyordu 
Bir gün, ‘Doğa imdat’, başka bir gün ‘Kalbim Sivas’ta yandı’ yazılı tişörtlerle Meclis kürsüsüne çıkan Pavey’e bu tişörtlerin hikâyesini sorduğumda şu yanıtı alıyoruz: “Ülkeme yeni geldiğimde taş bina yığınları ve doğanın çoraklaştırılması gözlerimi acıtıyordu. ‘Doğa imdat’, diye bağırmak geldi içimden. Ya da Sivas kararının haksız zalimliği gerçekten kalbimi yakmıştı. O sırada neredeysem gördüğüm ilk baskıcıya girip ne istediğimi söylüyorum. İşte o tişörtler böyle çıkıyor ortaya.” Seçimlerin hemen ardından Meclis’te pantolon yasağıŞafak Pavey ’in bacağı üzerinden tartışıldı. Ancak bu konuda hazırlanan içtüzük değişiklik teklifi BDP’nin ‘Başörtüsüne de serbestlik gelsin’ önerisi üzerine rafa kaldırıldı, bir daha da gündeme gelmedi. Kılık kıyafet konusunda hiçbir zaman bir talebinin olmadığını vurgulayan Pavey, şöyle konuşuyor:

Bacağım kullanıldı 
“Bana pantolonla gelirsem bir sorun olmayacağı söylendi. Biz ‘kanun yapıcıyız’ ve kanunu değiştirmek yerine ihlal etmem tavsiye ediliyor. Böyle şey olur mu? Arkasından hoyrat bir siyasi gol atmak, AKP’nin başörtüsü konusundaki ikiyüzlü tutumunu sergilemek için benim bacağım malzeme olarak kullanıldı. Bunu siyasi nezakete asla uymayacak kadar kaba buluyorum.”
Pavey, “Planlarınızın arasında evlilik ve çocuk var mı?” sorusu üzerine ”Basma perdeli kutu kutucuk ev fikri benim tanımım değil. Seçtiğim hayat bunun çok dışında” diyor ve devam ediyor: “Bazen şaka yapıyordum koca bulmak üstüne. Baktım ciddiye alınıyor. Kestim. Çocuk konusuna gelince, çok yakından ilgilendiğim o kadar çok çocuğum oldu ki, gerçek anneleri olmadığımı bir an bile hatırlamadım. Bazıları hâlâ çocuğum olarak büyümeye devam ediyorlar.” Pavey eski eşinin soyadını kullanması konusunda da “Yetişkin olarak sahibi olduğum her belgeyi yeniden düzenletmem gerekecekti. Protez kullanmak hastane müdavimi olmakla eşanlamlı. Bu uğraşıyı göze alamadım” diye konuşuyor.