Van depremi yüzlerce insanın canına mal oldu… Bir o kadar da perişanlık ve karmaşaya…

Her felaketin eğitici bir yanı vardır. Gerçekten bu felaketten ders çıkarabildik mi, yoksa milli alışkanlığımız üzere tekrar eski umursamazlığımıza mı döndük? Depremden altı ay sonra kendi gözümle Van’da ne olduğunu anlamak istedim…

Felaket esnasında kurtarma çalışmaları ve insani yardımda sınıfta kaldığımız hepimizin malumu.

Hatta ne kadar sınıfta kaldığımıza güncel bir örnek olarak bir kamu kuruluşu olan THY’nin yaralı ilimiz Van’a gösterdiği acımasızlığı sunmak isterim. Van gezimin harcamalarını şahsi olarak karşılamaktayım ve biletimi bir ay önceden almış bulunmaktaydım. İki gün önce geziye görevli olarak bir arkadaşım daha katılmak istedi. Ancak uçak biletinin fiyatını öğrenince büyük bir şaşkınlıkla vaz geçmek zorunda kaldık. Çünkü Anadolu Jet’in Van’a gidiş geliş bilet fiyatı 650 liraydı. Bir deprem travması kaynaklı göç şehrine bu fiyatla seyahat edilmesi Van ve Van’a destek olmak isteyenlere nasıl yaklaşıldığını göstermektedir.

O halde yanlış gidenin ne olduğunu sormak gerekiyor.

Dünyanın başka ülkeleri deprem felaketiyle baş etmenin yollarını bulduysa, bizim de bir felaketle karşılaştığımızda bir bilene sormamızda fayda var. Bir başkası bunu başarabiliyorsa biz de başarabilirdik ve başarabiliriz.

Depremle sosyal mücadelemizin üç aşaması olan; ‘olası felaket öncesi tedbirleri, felaket esnasında insani yardım ve kurtarma çalışmaları, felaket sonrasında toplumsal travmaların atlatılması için destekte’ neler yaşandı sorularını sorarak, şu anda nerede olduğumuza bakan bir insani durum değerlendirmesi yapmamızın önemli olduğunu düşünüyorum.

Ve depremden 6 ay sonra doğru yolda olup olmadığımızı anlamak, değilsek hükümeti uyarma görevimi yerine getirmek için; 20 Nisan 2012- 22 Nisan 2012 tarihleri arasında Van ve depremin en ağır kurbanı olan Erciş ilçemizi ziyaret edeceğim. Depremin çocukları ile de geleceklerini konuşmak istiyorum.

Ziyaret niyetimi kamuoyu ile paylaşmak ve Van ilimizin acılarına karşı duyarlılığımızı bir kez daha tazelemek istedim…

Saygılarımla

Şafak Pavey
İstanbul Milletvekili