İklim Değişikliğine Karşı İstanbul Manifestosu imzaya açıldı. Çok sayıda ünlü ismin katıldığı etkinlikte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, “Bu manifesto kapsamında her türlü mücadelede buradayız ve bağlılığımızı bildiriyoruz” dedi.

Delilerin huni taktığı, her nasılsa tüm akıllılarca iyi bilinir. Ancak son yıllarda huni dibinde biriken kıymetli su damlaları misali, aklın yolunda bir araya gelen pek çok aydın, herkes onlara deli gözüyle baksa bile hunisini önüne alıp, fikirlerini birleştirmek suretiyle gelecek nesiller için eyleme geçerek, hemen her kürsüde aynı kaygıları dile getiriyor.

Bu birikimin son kitlesel yansıması ise, önceki gün İstanbul Karaköy’deki Sabancı Üniversitesi İstanbul Politika Merkezi’nde, Açık Radyo Yayın Yönetmeni Dr. Ömer Madra’nın çağrısı eşliğinde Mercator Vakfı inisiyatifiyle “İklim Değişikliğine Karşı İstanbul Manifestosu” için buluşan basın, politika, akademi ve kültür sanat dünyasının tepkileriyle öne çıktı.

Çok yakında internet üzerindeki “Change.org” adresinden de dünyayla paylaşılacak manifestoyu halihazırda pek çok sivil toplum kuruluşu da imzalarken, listede yazar Yaşar Kemal’den müzisyenler Sezen Aksu, Harun Tekin ve Tarkan’a, Rakel Dink’ten Ara Güler’e, oyuncu ve yazar Pelin Batu’dan meslektaşı Haluk Bilginer ile Prof. Ali Nesin’e uzanan aydınların isimleri de öne çıktı.

Şafak Pavey, CHP Milletvekili toplantıda; “Bu yağmacı kültürü bir an evvel dönüştüremezsek, gerçekten geleceğe hiçbir şey bırakamayacağız. Sadece miras değil, çok büyük bir felaket bırakmış olacağız. Bu manifesto kapsamında her türlü mücadelede  buradayız ve bağlılığımızı bildiriyoruz.” mesajını verdi.

 

Evrim Altuğ /Cumhuriyet 

25 Mart 2013