CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Eğitim-Sen Trabzon Şubesi tarafındanbir restorandadüzenlenen, ”DeğişenEğitim Politikaları ve Şiddet” konulu panelde yaptığı konuşmada, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Türkiye’de işçi ölümlerinin çok fazla olduğunu belirten Pavey,”Geçenlerde 5 işçimiz öldü. Sadece ekim ayında iş kazasında ölen işçi sayısı 78. Savaşlardan daha fazla insan kaybediyoruz iş kazalarında. İşçilerin ölümlerinden görüyoruz insan hayatı çok ucuz ülkemizde. Çocuk işçiler üretiyoruz” diye konuştu.

Pavey, dünyanın 2030 yılına hazırlanırken, gıda ve su yoksulluğundan bahsedildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Geleceğe maalesef çok güzel bir dünya bırakamayacağız. Dünya gıda yoksulluğuna hazırlanırken, Türkiye bu kadar verimli topraklarını viraneye çevirirken, tarıma çok düşük kaynak ayrılırken, tohumlarımız yok olurken, çok verimli bir ülkeyken bu duruma geldik. Geleceğimize hiç hazırlanamıyoruz. Uygulanan politikalar yüzünden geleceğimizi kaybediyoruz. İnsan hayatını merkez almayan, doğaya saygısız politikalarla çok zaman kaybediyoruz. İnsan hayatında zamandan değerli hiç bir şey yok. Ne engelliler ne eğitim konusunda söylediklerimiz değerli bulunuyor. Bu konularda ne kadar sesimizi duyurmaya çalışırsak bile bu kültüre dönüşmeden mümkün değil.”

”İnsanını, çocuğunu, öğretmenini, ağacını ziyan eden bir ülkeye dönüştük” diyen Pavey, şöyle konuştu: ”Başka bir Türkiye mümkün. Bize ve size büyük bir görev düşüyor bu konuda. Yolumuzu aydınlatmada akıl ve bilime yol verebiliriz, camiyi de kalbimizde taşırız. Bizim artık kendimize ve dünyaya çözüm bulabilen, güzel ve hak ettikleri gibi iyi bir eğitimi hak eden küçüklerimizi geleceğe hazırlamamıza ihtiyacımız var. Bunu yapacaklar da bizleriz, halkın kendisidir.”

Hükümetin toplumun tüm kesimleriyle kavgalı olduğunu savunan Pavey,”Türkiye’nin bereketinin kaçtığını düşünüyorum. Türkiye, büyüyen ekonomi olarak bize anlatılırken, kadın erkek eşitliğinden mutluluğa kadar her şeyde düşmüş durumdayız. Çok iyi modeldik, ne oldu bize. Çocuklarımıza sorgulamayı öğreten bir eğitim programı veremiyoruz. Çünkü görüyorsunuz eğitim paketleri nasıl geçiyor. Sadece rövanş almak için birbirinden. Çocuklarımızı ziyan ediyoruz” dedi.

Pavey, panelin ardından çeşitli sendika ve platformların, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla organize ettiği yürüyüşe katıldı.