Dersim’de açıklama yapan CHP’li Şafak Pavey örgütün elindeki diğer insanların serbest bırakılması için sivillerin mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

CİHANER: ÇÖZÜM YERİ MECLİSTİR

Otelde düzenlenen basın toplantısında Hüseyin Aygün’e destek için Dersim’de bulunan CHP’li vekiller Müslim Sarı, İlhan Cihaner, Şafak Pavey, Melda Onur ve Veli Ağbaba hazır bulundu. Vekiller adına ortak açıklamayı Denizli Milletvekili İlhan Cihaner yaptı.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner,  Şaroğlu Otelde düzenlenen basın toplantısında, Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasından sonra oluşan ve serbest bırakılmasında son derece etkili olduğuna inandıkları ‘sivil baskının” oluşmasında, basın mensuplarının da çok katkısı olduğunu söyledi.

Aynı konumda bulunan kaçırılmış kişilerin de özgürlüklerine kavuşturulması için bir katkı sağlamasını umut ettiklerini ifade eden Cihaner, konuşmasında şunları söyledi:

“Aynı sivil baskının sizler tarafından devam ettirilmesini istiyoruz. Bunun yanında yine Hüseyin beyin kaçırılmasıyla birlikte salıverilme talepleri, ağırlıklı olarak milli irade eksenli oldu. Hüseyin beyin Tunceli halkının seçtiği bir milletvekili olduğu ve bu kaçırılma eyleminin her şeyden önce milli iradeye saygısızlık olduğu belirtilmişti. Gerçekten benzer bir konumda, milli irade açısından bakıldığında benzer bir konumda özgürlüklerinden yoksun bırakıldıkları için temsil görevlerini, yasama görevlerini yerine getiremeyen milletvekillerimiz var. Aynı farkındalığın aynı sivil baskının o arkadaşlarımız ve benzer şekilde, hukuk dışı bir şekilde özgürlüklerinden yoksun kalan öğrencilerin, aydınların, yazarların, yurtseverlerin, askerlerin de özgürlüklerine kavuşması aynı farkındalığın devam ettirilmesinde de sizlerin katkılarını bekliyoruz.”

Cihaner, yaşanılan çatışma ortamının çözüm yerinin  Meclis olduğunu söyledi.

PAVEY: ÖRGÜT ELİNDEKİ HERKESİ SERBEST BIRAKMALI

Dersim’e gelen CHP’li vekillerden  İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise konuyla ilgili basın mensuplarına verdiği demeçte, “bu toprakların en çelebi insanlarından birisi olan, sade, korunmasız hayatını adalete ve şehrine adamış Hüseyin Aygün özgürlüğüne kavuştuğu için çok sevinçliyiz. Üzüntümüz ise, güneydoğudaki yangını söndürememiş hükümetin başka sınırlara çırayla gitmesi, küstahlığının bedelini halkımızın ödeyecek olması” dedi.

Pavey halen örgütün elinde olan insanlarla ilgili ise, “şimdi sırada, kaçırılıp, adları unutulmuş öğretmen, doktor, muhtar, kaymakam, asker, her vatandaşımızın özgürlüğü için mücadele var.” dedi.

 

Dersimnews.com