22.11.2012

Birleşmiş Milletler Bağımsız Denetmeni olarak İzmir’in Expo 2020 adaylığı için Paris’te sunum yapan milletvekili Şafak Pavey konuşmasında tahrip edilen doğaya karşı suçluluk duyan herkesi İzmir’e davet etti ve Antik çağdan miras alınan bu şehri insanlığın geleceği ile paylaşmak istediklerini söyledi.

Konuşmasını aday bütün ülkelerin dilinde teşekkür ederek tamamlayan Pavey,  Paris’te en büyük alkışı aldı.

Defne Samyeli’nin muhteşem sunuculuğu ile başlayan tanıtım İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın şehrin nasıl hazırlandığını anlatan ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın İzmir’in tarihsel ve kültürel kimliğini öne çıkarak konuşması ile birlikte kusursuz bir sunuma döndü. Ekip başarısını; yaşlı ve mutlu İzmirlinin bisikleti ile Expo 2020 davetini dağıtan muhteşem filmi ile perçinledi. Komite Başkanının yüksek seviyeli bir başarı olarak nitelediği çalışma uluslararası izleyenlerden tam not aldı.

Şafak Pavey’in EXPO 2020 Konuşması;

“Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki “İşte! Olympos’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı.”

Ben, güneşin gözlerini kamaştıran o şehirden geldim size.

Yılan sarılmış asasıyla Antik sokaklarında hastalarına şifa dağıtan Sağlık Tanrısı Asklepeion’un şehrinden… İzmir’den…

Size Türkiye Parlamentosunun EXPO 2020 adaylığında İzmir’e güçlü desteğiyle geldim.

Benim şehrimde dağlar şafakla aydınlanırken, gölgeleri Ege’nin sularına düşer. Kent huzurla, doğayla, bereketle uyanır. Ne de olsa bereket tanrıçasının da evidir İzmir. Rivayet edilir ki sarımsak bile antik bir reçetenin yağmurda ıslanıp harflerinin toprağa ekilmesinden doğmuştur. Bu nedenle gururla gülümser İzmir.

Bu şehir bize geçmişin görkemli medeniyetlerinden miras kaldı. Biz ise, bu muhteşem emaneti insanlığın geleceğiyle paylaşmak istiyoruz.

Doğayı korumadıkları için, pişmanlıkla geçmişin servetlerini arayanlar; defne dallarını, zeytin ağaçlarını, özgür flamingoları benim şehrimde bulurlar.

Gediz ovasından gökyüzünün mavisine boyunlarını uzatan şifalı otlarla, şarkılara adını veren dağ çiçekleri mucize nehirlerle buluşup, herkes için sağlık vadeder. Önyargıların kusurlu bulduğu engelli bir kadın, Kordon Boyu’nda tekerlekli sandalyesinde balık tutar. Bilir ki İzmir, önyargılardan

Uzun çağlar öncesinde arınmıştır. İsterseniz Kadife Kale’de ‘fava’ tadan bir Levanten’e sorabilirsiniz.

Bu harika kent, İzmir EXPO 2020’yi düzenlemek istiyor.

Ve İzmir sizleri erişilebilirliğin en mükemmel örneği olarak karşılamaya söz veriyor. Çünkü biliyor ki; Şehirler engellilere hazırsa, yaşlılar, hamileler, çocuklar, hastalar, yani herkes için hazırdır.

Lütfen, bu iklime, bu denize, bu şehre dikkatle bakın. Ölümsüzlüğün sırlarını bulacaksınız.

Rıhtımdan; dünyayı İzmir’e ve İzmir’i dünyaya taşıyan gemileri seyrederken, İzmir’in sizi ne kadar çok hak ettiğini göreceksiniz.

EXPO İzmir 2020 heyecanıyla sizlere çok teşekkür ediyorum.