04.05.2012

Broşürü görmek için buraya tıklayın: Vatandaşlık Manifestosu


CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, doğumdan ölüme dek bir başkasına devredemeyecek temel hak ve özgürlüklerin neler olduğunu hatırlamak ve bu hakların nasıl davranıldığını hatırlatmak için vatandaşlık manifestosunu hazırladığını açıkladı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, “Bir zamanların şehir tiyatroların çocuk oyuncusu olarak hayretle izliyorum olup bitenleri. Artık yapılanları anlatmaya takati kalmıyor insanın diye düşünüyorum” diyerek sözlerine başladı.
Yeni anayasa çalışmalarını hatırlatan ve mini vatandaşlık manifestosu hazırladığını kaydeden Pavey, şöyle dedi: “Yeni Anayasa çalışmaları tam hızıyla devam ederken anayasanın ne olduğunu hatırlamak ve hatırlatmak istedim. Anayasalar temel hak ve özgürlüklerimizi korumak için yapılır. Doğumdan ölüme dek bir başkasına devredemeyeceğimiz temel hak ve özgürlüklerimizin neler olduğunu hatırlamak ve bu haklarımıza nasıl davranıldığını hatırlatmak için bu mini vatandaşlık manifestosunu hazırladım.” Hazırladığı manifestoyu gösteren Pavey, “Bu manifesto 1 yıllık siyaset hayatımda anayasa ihlallerinin bir özetidir. Yeni Anayasa’yı temel hak ve özgürlüklerimize böyle davrananlar mı yapacak diye merak ediyorum” diye konuştu.
-“BİBER GAZI YERİNE SÜT SIKMALARINI TAVSİYE EDECEĞİM”-
Pavey, manifestoda yer alan örnekleri haksızlık yapmamak için gözleri kapalı seçtiğine de işaret ederek, “Örnekler çok bol. Anayasayı ihlal ansiklopedisi bile yapabiliriz. Biber gazı hükümet tarafından sağlıklı bulundu, ben de hükümete bundan sonra biber gazı yerine süt sıkmalarını tavsiye edeceğim” dedi. Pavey tarafından hazırlanan manifesto da, “Doğumdan ölüme kadar başkasına devredemeyeceğimiz temel hak ve özgürlüklerimiz nelerdir? Yeni Anayasa hangi temel hak ve özgürlükleri koruyacak?” diye sordu.
Manifestoda, Anayasa’nın 12, 17, 21, 19, 22, 23, 24, 25, 27, 34. maddeleri yer alırken her madde altında da fotoğraflar yer aldı. Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı, Sağlık Bakan’nın fotoğrafları ile bazı olayların fotoğrafları da dikkat çekti.
Bu arada Pavey tarafından hazırlanan manifesto Genel Kurul’da salı günü milletvekillerine de dağıtılacak.
Milliyet.com.tr