Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Öğretim Topluluğu’nun gerçekleştirdiği organizasyonla üniversite öğrencileriyle buluştu.
Özel Öğretim Topluluğu’nun organize ettiği “Özel Gereksinimli ve Otizmli Bireylerin Toplumdaki Yeri” konulu konferansa katılmak üzere Bolu’ya gelen CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Dünya Engelli Hakları Bildirgesi hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, öğretim elemanları, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, üniversite olarak Türkiye’de ilk defa engelsiz kampus projesi hazırladıklarını belirterek, “Her şeye rağmen ülkemizde engellilere yönelik düzenlemeler yetersizdir. Bu konuda almamız gereken çok mesafe var” diye konuştu. Gepdiremen, Özel Eğitim Topluluğuna böyle bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için teşekkür etti.

Engelli haklarının tüm dünyada kabul edilmesini sağlayan aktivistlerden biri olan Şafak Pavey, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, toplumun çözüm bekleyen önemli bir problemine dikkat çekilmesinden ötürü, kendisini davet eden öğrencilere ayrıca teşekkür etti. Pavey, BM nezdinde engellilere yönelik ilk düzenlemelerin 1982 yılında başladığını hatırlatarak, “2004 yılında da bu düzenlemeler uluslararası düzeyde uyulması gereken bir insan hakları sözleşmesi olarak resmiyet kazandı” dedi.

Dünya’da 750 milyon civarında engelli nüfusu olduğunu belirten Pavey, bu rakamın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sine tekabül ettiğini ifade ederek engellileri, dünyanın en sessiz unutulmuş çoğunluğu olarak tanımladı. Ülkemizde engelli hakları konusunda yapılması gereken çok şey olduğunu ifade eden Pavey, “Öncelikle ülkemizde, engellilerin envanteri çıkarılması gerekiyor. İnovasyona ve sürekli gelişime açık bir alan olarak Özel Eğitim öğrencileri bu çalışmalara öncülük edebilir” diye konuştu.

Pavey’in konuşması, işitme engelliler için aynı anda işaret diline tercüme edildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Pavey’e konferans sonunda plaket takdim edildi.