CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Güre Belediyesi’nin düzenlediği “İnsan Hakları” konulu panelde konuşmacı oldu.

 ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “2012 Uluslararası Cesur Kadınlar” ödülünün sahibi İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, efsanevi Kaz Dağları’nın eteklerindeki Güre beldesinde katıldığı Güre Belediyesi’nin “İnsan Hakları” konulu panelinde partilileriyle buluştu ve kitabını imzaladı. Güre Afrodit Termal Otel Tesisleri salonunda gerçekleşen panelin sunuculuğunu gazeteci Burhan Murat Ayaşoğlu yaptı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği panele Altınoluk Belediye Başkanı Hasan Özpolat, Zeytinli Bel
ediye Başkanı Hasan Arslan, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Edremit Körfezi’ndeki CHP’nin ilçe ve belde başkanları ile partililer katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, Her türlü haklarımızın yavaş yavaş elimizden alındığı sindirilen, korkutulan ve bastırılan böylece tepkisizleştirilen bir toplum olduk. Son yıllarda yaşanan bu gelişmeler ve değişimler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti yerini yavaş yavaş Türkiye İslam Cumhuriyeti’ne bırakır hale geldi. Ülkemizde yasamayı, yürütmeyi ve hatta yargıyı belirleyen ve yönlendiren tek kişi haline geldi. Kadınlarımızın, kızlarımızın boyunduruktan, peçeden kurtulup eşit birer yurttaş olması mücadelesi ile cumhuriyeti kız çocuklarımızı kapatan bir zihniyete getirdik. Bu konuda iktidarı değil, direk kendimizi suçluyorum. Çünkü iktidar başından beri tutumunu değiştirmedi” dedi. 

 

 

Panelist Şafak Pavey, insan hakları konusunda dünya genelinden çeşitli örneklemeler yaptı ve Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Yaklaşık 1 buçuk saat süren panelde katılımcılar da görüşlerini beyan edip, Şafak Pavey’e sorular sordular. Panelin sonunda Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, Şafak Pavey’e Güre’nin simgesi olan Artemis Heykeli hediye etti. Ali Ekber Çiçek’in eşi Can Çiçek te Pavey’e Ali Ekber Çiçek’e ait bir hediye verdi. Güre beldesindeki kadınlar ise, Pavey’e yakın ilgi gösterip yöresel hediyeler verdiler.
Pavey, Güre’yi ve Edremit Körfezi’ni çok beğendiğini söyleyerek Kaz Dağları’nda vakit geçirmek istediğini belirtti.

http://www.gure.bel.tr/