Video İzle – Safak Pavey’e “Uluslarası Cesur Kadın” Ödülü 

 

 

 

 

 

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı “Uluslararası Cesur Kadınlar” ödülü CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e verildi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton engelliler ve savunmasız grupların hakları için verdiği mücadele nedeniyle Şafak Pavey’e minnettar olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilen ilk engelli kadın olan Şafak Pavey, tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engellilerin hakları için yaptığı çalışmalar nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığı “Uluslararası Cesur Kadınlar” ödülüne layık görüldü.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pavey’in nereye giderse gitsin, “her zaman engellilerin, savunmasız toplulukların, kadınların, çocukların ve azınlıkların yaşadığı sorunlara dikkat çektiğini” ve gösterdiği çaba sayesinde tüm dünyada çok sayıda insanın korunmasını sağladığını söyledi. Clinton, “Pavey, engelini bir güç haline dönüştürdü,” dedi.

 

Clinton şöyle konuştu: “Tüm girişimlerine, milletvekili adayı olarak gösterdiğin cesarete, saygınlığına ve sadece engelini aşmakta göstermiş olduğun kararlılığa değil, kadınların, mültecilerin, engellilerin hakları için bu kadar etkili yerel ve küresel bir savunucu olabildiğin için minnettarım.”

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pavey’in tüm dünyada erkekler ve kadınlar için ilham kaynağı olduğunu söyledi. Clinton şöyle konuştu: “Hayatında, senin için çizilmiş beklentilerin ötesine geçtiğin için seni takdir ediyoruz. Ve bunu yaptığın için sadece Türk vatandaşları için değil, tüm dünyada kadınlar ve erkekler için engelleri, sınırları aşıyorsun…”

Dünya Kadınlar Günü’nde Pavey’in yanısıra tüm dünyadan dokuz kadına ödül verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan törende ödülleri Clinton ve Başkan Barack Obama’nın eşi Michelle Obama verdi.

 

 

 

Amerika’nın Sesi ( http://www.voanews.com/turkish/news/afak-Paveye–141934583.html )