29.07.2015

safak pavey gk2

Değerli Milletvekilleri,

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü acı koşullar altında olağanüstü toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle insanlık dışı terör tuzaklarıyla kaybettiğimiz gençlerimizi, askerlerimizi, polislerimizi, canlarımızı saygıyla, yasla ve rahmetle anmak istiyorum. Yakınlarına sabır diliyorum.

Ben her terörün ardından görünmez yaralıları da merak ederim. Kaçını daha kaybettiğimizi, kaçının ömür boyu engelli kaldığını.. Onları bekleyen zahmetli geleceği düşünürüm..

Burada yaratacağımız her asabiyet, her tansiyon yükselişi, sokağa katmerli şiddet teşviki olarak dönebilir.

Oysa insanlarımız öfkelerimizden, nefretlerimizden çok daha kıymetliler. Çünkü bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli..

Bizler varlıklarımıza bir şey katmak için değil, varlıklarımızla bir şey katmak için yüce meclisteyiz.

Oldukça hassas günlerdeyiz. Siyasi şiddet, toplumsal huzursuzluk bizi her zamankinden çok daha acil sağduyuya ve mantığa çağırıyor.

Felaketin neye benzediğini unutanlara; su satmak için yangın çıkarmak fikri cazip gelebilir.

Fakat yangın bir felakettir ve felaketten kar umanları da kül eder.

Alternatif hafızalar ülkesi olmaktan vazgeçip, sadece ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimizi biliyor ve güveniyorum.

Toplumumuza borçlu olduğumuz davranışlarımızı ahlaki sorumluluklara göre düzenleyeceğimiz den kuşkum yok. Ve bunu kendi adıma da taahhüt ediyorum.

Yüce meclisin değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor,  Türkiye Büyük Millet Meclisinin 90. Birleşimindeki gündeme geçiyorum.

 

Şafak Pavey

TBMM Başkanvekili