CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, 2011’de dünyada en fazla siyasi şiddet içinde olan 11. ülke olan Türkiye’nin, Ağustos 2012 itibariyle 5. ülke konumuna geldiğini belirtti.

Pavey, milletvekili olarak içinde bulundukları siyasi ve sivil şiddetin bir parçası olmaktan ağır sorumluluk duyduklarını ifade ederken, idamın geri gelmesine yönelik sözleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, “İdam mektuplarını okurken döktüğü gözyaşı henüz kurumamış başbakan büyük bir şevkle idamı teşvik etmek için çok tuhaf bir dönem seçti. Zaten ağır ölüm bilançosunu taşıyamadığımızdan ulusal travma içindeyiz” ifadesiyle eleştirdi.
Bunu birer siyasetçi olarak değil, bu acıyı derinden hisseden insanlar olarak yaptıklarını belirten Pavey, her sabah uyandıklarında, “Bugün, dün kadar kötü geçmemeli” dediklerini söyledi.
Pavey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne yazık ki gün, öncekinden kötü geçiyor. Dünyanın en çatışmalı bölgelerinden biri olan Afganistan’da siyasi şiddet nedeniyle 2010’da günde ortalama 7 sivil ölürken, 2011’de bu sayı 5’e düştü. Oysa ne acıdır ki Türkiye 2011’de dünyada en fazla siyasi şiddet içinde olan 11. ülkeyken, Ağustos 2012 itibariyle 5. ülke konumuna geldi. Bu dehşetli sonuç nedeniyle insan hayatının kutsallığı, hatırlamak ve yüzleşmek en acil ulusal sorunumuzdur.”

‘İdamı şevkle teşvik ediyor’

Pavey, açlık grevleriyle ilgili olarak, “Açlık grevleri 2. ayını doldurdu. Hükümete düşen ölüm orucu olup olmadığını tartışmak değil, çareleri açıklamaktır. Geri dönüşü olmayan bir felaket halinde kayıplarımızı kim geri verecek? Başbakan büyük bir şevkle idamı teşvik etmek için çok tuhaf bir dönem seçti. Sorunları ölerek ve öldürerek çözmeyi tercih edenler arasına başbakan da katıldı” dedi.

¦ ANKARA Milliyet