09.02.2014
 

Constanze Letsch / The Guardian –

http://www.theguardian.com/politics/2014/feb/09/safak-pavey-turkeys-immoral-woman-trousers

 

İngiliz Observer gazetesi, TBMM’nin ilk engelli kadın milletvekili Şafak Pavey’in pantolon giyebilmek için verdiği mücadeleye yazdı.

Metin Güneş, CNN TÜRK, Londra  

 

Gazetenin Constanze Letsch imzalı haberinde Pavey’in, “Türkiye’deki kadın vücudu takıntısını sinir bozucu” bulduğu ifade edildi.

Yazıda, Pavey’in parlamentoya girmeden önce BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde çalıştığı ve daha sonra 2011 seçimlerinde ülkesinin gittiği yol konusunda endişe duyduğu için siyasete atılma teklifini kabul ettiği belirtiliyor.

İfade özgürlüğü, kadın hakları ve azınlık haklarının tümünün de zayıflamakta olduğu bir dönemde siyasete atıladığı belirtlen Pavey, gazeteye, “Türkiye’de sokaklarda olanlar ile ülkenin dış dünyaya yansıtılan imajı arasında büyük bir uçurum vardı” dedi.

Kıyafet yönetmeliğine göre kadınların etekli takım giymesi gereken parlamentoya Pavey’in gelmesiyle birlikte protez bacağı nedeniyle aylarca süren bir tartışma başladığının hatırlatıldığı yazıda, tartışmaların kadın milletvekillerine pantolon giyme hakkı tanınmasıyla sona erdiği belirtlidi.

Hükümetin kürtajı yasaklama planları, sezeryan ile doğuma yasak getirme ve başörtüsü kavgasına da değinen Pavey, Türkiye’de siyasetin kadınların vücudu ve kadınların davranışlarıyla çok uğraştığını ve bunu da kadınları tartışmaya dahil etmeyerek yaptığını vurguladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden bir milletvekilin “çok gülümsediği” gerekçesiyle kürsüden kendisine saldırdığını da belirten Pavey, o milletvekiline Umberto Eco okumayı tavsiye ettiğini söyledi.

Pavey, “Şikayeti çok çağdışıydı. Ama aynı zamanda günümüz Türkiye’sinde hükümetin kadına nasıl baktığının çok iyi bir göstergesiydi” dedi.