video izle –

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lqFUclfj-Bk&feature=related[/youtube]

02.11.2011

Şafak Pavey, her yıl Junior Chamber International – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından düzenlenen Dünyanın En Başarılı On Genci (Ten Outstanding Young Persons) programında insan hakları ve barışa katkı alanında dünyanın en başarılı genci ödülüne layık görüldü.

Dünyanın üçüncü en büyük sivil toplum örgütü JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin 1938 den bugüne düzenlediği Ten
Outstanding Young Persons of the World – Dünyanın En Başarılı On Genci Ödül Programı’nın 2010 yılı Türkiye finalisti Şafak Pavey dünyanın en başarılı on genç arasına kabul edildi ve İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı kategorisinde birincilik aldı.

Efsanevi Amerikan başkanı John F. Kennedy ve Nobel Barış Ödüllü Al Gore’un da layık görüldüğü ödülün kurumsal sahibi 200.000’i aşkın üyeye sahip,  Junior Chamber International (JCI), ödüllerin dağıtılacağı haftayı, Brüksel’de ihtişamlı bir açılışla gerçekleştirdi.

JCI’ın faaliyet gösterdiği 115 ülkenin finalistlerini değerlendirdiği TOYP finalinde, Pavey sıradışı öyküsü ve cesareti ile ödüle layık görüşmüştü. Birleşmiş Milletlerdeki görevi sırasında Ortadoğu, Güney Batı Asya ve Kuzey Afrika`da zor durumdaki sayısız insan için insani yardım çalışmaları yaptı. Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Lübnan, Suriye, Afganistan, Irak ve İran`daki çatışma ve savaş krizlerinde görev aldı.

Toplumsal önyargıları kökünden sarsan büyük değişimlere öncülük eden Pavey’in hayranlık uyandıran mücadelesi ve kişisel başarıları sadece kendisini merdivenin zirvesine taşımakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye’de sekiz buçuk milyon nüfuslu unutulmuş bir kesimin ikonu haline getirdi, umut ve inanç dalgaları yaydı. “Eğer bir şehri engelliler için hazırlarsanız, çocuklar, hamileler, yaşlılar dolayısı ile herkes için hazırlamış olursunuz,” anlayışını başlatan Şafak Pavey bu konuda, uluslararası mimarlar, sanatçılar ve tasarımcılarla yaptığı özel çalışmalar sayesinde dünyada “Evrensel Tasarım” konseptinin gelişmesinde büyük rol oynadı ve engelli hakları konusunda Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sekretaryasının ilk başkanı oldu.

Pavey, dünyanın en başarılı on genci programı ödülünü 2 Kasım 2001 tarihinde Brüksel’de düzenlenen JCI Dünya Kongresinde yapılan törenle aldı. Pavey ’in, Afganlı çocuk gelin Sitare’nin hikâyesini anlattığı konuşması büyük alkış aldı. Pavey konuşmasını hukuken tecavüze rıza gösterdiği karara bağlanan mağdur genç kız için mücadele edeceğini açıklayarak bitirdi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tJSkKn4YRZE[/youtube]